A Világörökség Bizottság 1987-ben a magyarországi várományos helyszínek közül Budapest mellett elsőként a Nógrád megyei palóc falut, Hollókőt vette fel a Világörökségi Listára. A legfontosabb feltételnek, azaz az egyedi és egyetemes jelentőségnek Hollókő azzal tett - és tesz - eleget, hogy a XVII-XVIII. században kialakított falu a hagyományos településforma, a tradicionális építészet és a XX. századi mezőgazdasági forradalmat megelőző falusi élet páratlan példája, melyet sikerült eredeti állapotában megőrizni.
A falu története a XIII. századig nyúlik vissza, mivel a tatárjárás után épült fel a Szár-hegyen a vár. A sziklára épített erődítményhez egy réges-régi legenda fűződik, mely a helyiek szerint a település nevére is magyarázatot ad. Történt egyszer, hogy bizonyos Kacsics András - a XII. századtól ténylegesen a Kacsics nemzetség tagjai voltak ezen a területen a földesurak - elrabolta a szomszédos földesúr szépséges asszonyát, s épülő várába zárta. Az asszony dajkája azonban, aki "mellékállásban" boszorkány volt, szövetkezett az ördöggel, és rávette ot, hogy fiai változzanak hollóvá, és az asszonyt körülvevő erődítményt kőről kőre lebontva szabadítsák ki őt. A hollófiak így is tettek, ám - becsületükre legyen mondva - nem szórták csak úgy szerteszét a köveket, hanem egy közeli bazaltsziklán új várat raktak belőlük. Ez lett aztán Hollókő vára.
Mivel a korabeli oklevelek jobbára csak a várat említik, a faluról a középkorból pusztán az a tény ismert, hogy már a XIV. század első felében egyházas hely volt. A török hódoltság idején sok más településhez hasonlóan Hollókő is elnéptelenedett: 1715-ben mindössze három adóköteles háztartásról szólnak a vármegyei összeírások. Újratelepítése viszont hamarosan megtörténhetett, hiszen 1720-ban már nemes községként szerepelt a nyilvántartásban (ez azt jelentette, hogy lakói mentesültek az adófizetés kötelezettsége alól). A környék kedvezőtlen termőhelyi adottságai miatt hosszú időre megrekedt a település fejlődése.
A településen többször pusztított tűzvész, mivel a házakat fából építették, alapozás nélkül, és könnyen gyulladó zsúptetővel fedték, a szabad tűzhelyek felett pedig kémény helyett csak füstlyukakon szellőztettek. Az 1909-es nagy tűzvész jelentette a fordulópontot: az immár vályogfalú házakat kőalapra emelték, és szarufás tetőszerkezettel, cserépzsindellyel fedték, megőrizve eredeti formájukat. A mind a századelő hangulatát, mind az ősi palóc népi építészeti stílus emlékeit magán viselő Ófalu 1911-re nyerte el mai arculatát.
Tájház

Kertek-alja Tanösvény - Kenderáztatók – kendertermesztés Hollókőn

Pajtakert

Vár étterem

Vártúra tanösvény

Vár-alja Tanösvény - Kétéltűek szaporodóhelye

Kertek-alja Tanösvény - Mosótavak

Orvosi rendelő

Szövőműhely

Kertek-alja Tanösvény - Patak menti gyümölcsöskertek

Ófalu

Muskátli Vendéglő

Vár-alja Tanösvény - A Vár-forrás (Vári-kút fő, Strand-forrás)

Posta

Kertek-alja Tanösvény - Vizes élőhelyek hasznosítása a hagyományos gazdálkodásban

Kosaras

Gazduram Sajtboltja

Kertek-alja Tanösvény - A kisvizek élete

Corvin Sütöde Kalácsos

Mikszáth Étterem

Kertek-alja Tanösvény - Sokféleség a kertekben

Palóc Babamúzeum

Biológiai tanösvény

Vár-alja Tanösvény - A patakok élővilága

Mívesház Vendéglő

Hollókői vár

Fazekasház

Vár-alja Tanösvény - A ligeterdők élővilága

Oskolamester háza

Vár-alja Tanösvény - A parasztfürdő

Falumúzeum

Szent Márton-templom

Postamúzeum

Szatócsbolt

Kézműves Nyomdaműhely

Palóc Játszóház

Vár-alja Tanösvény - Foltos szalamandra

Bőrműves Műhely

Vár-alja Tanösvény - A források

Hollóköves Kávézó

Pajtakert-népművészeti bolt

Hollókői tanösvény

Vár-alja Tanösvény - A források élővilága

Fazekas

Kiss Tünde csuhé- és gyékényfonó kézműves

Guzsalyas

OTP Bankautomata

Nemzeti Dohánybolt
