Bátonyterenye város a "Palócország"- nak is nevezett, Nógrád megye keleti részén, a Mátrától északra, a Cserhát-hegységet keletről érintve, a Zagyva- és Tarján-patakok völgyében található. A közel 8000 hektáros területen elterülő közigazgatási egység három kistájhoz tartozik: Mátralába (Maconka, Nagybátony), Zagyvavölgye (Kisterenye), Központi-Cserhát széle (Kisterenye, Szúpatak). Városunk mai területe korán benépesült, a bronzkor második felében, Kr.e. 1500-körül sűrűn lakott hely volt. Kisebb megszakításokkal, a honfoglalás idején is lakták a vidéket (Kisterenye Aranyhegy, Kr.e. 1500 körül, a középbronzkor, Nagybátony 972 urnasír).
Bátonyterenye elődtelepüléseinek első okleveles előfordulási időpontjai:
- Nagybátony 1216, Batun (!)
- Maconka 1297 Machunka mint személynév, 1396-ban mint településnév
- Kisterenye 1280 Thyrina, majd 1381-ben Egihazas illetve Vásáros Therennye
- Szúpatak 1461 Azzywpatak névalakban található a forrásokban
A korai középkorban, a török megjelenéséig Kisterenye településrész Vásáros előneve (1413) arra utal, hogy egy terület piacközpontja lehetett, mezővárosi ranggal. Buda elfoglalása után, és Hatvan elestével, a szabaddá vált Zagyva-völgye a török portyák egyik célpontjává vált. Már az 1550-es években Nagybátonyt, Maconkát többször felégették, Szúpatakot mintegy 100 évre lakatlanná tették, Kisterenye pedig 1686 után vált pár évre lakatlanná. Szúpatak földjét maconkai jobbágyok bérelték. Az újratelepítés során nagyrészt a volt őslakosok jönnek vissza, kivétel Szúpatak, melyet 1740 tájékán Lucsatyinbol jövő szlovák családok népesítettek be.A XVIII-XIX. században két jelentős nemesi család birtokolja a településéket, az Almássyak és a Gyürkyek. A XIX. század második felének vasútépítése bekapcsolja az ország infrastruktúrájába. A vasút megléte biztosította az már korábban ismert szén gazdaságos kitermelését.
A települések között Kisterenye és Nagybátony határában, az 1860-as években, először kisipari módszerekkel, később a Kisterenyei Kőszénbánya Rt. megalakulásával (1871) nagyüzemi módszerekkel folyt a termelés, Nagybátonyban ez a 20. század teljesedik ki. A 20. század ötvenes éveiben központi akaratra megépítik a "Bányavárost". Bátonyterenye település négy különálló község egyesítésével jött létre a 80-as években. A címerben található négy lángcsóva, a négy települést jelképezi.
Tanuszoda

Maconkai-víztározó és tórendszere

Nagybátony-Orosz Mátyás sziklája (vára)

Kisterenyei "fúró" kút

Sport- és Szabadidő Központ

Bányász emlékszoba

DÁTÉ Étterem

Képeslap Múzeum

R+B Kerékpár

Gyürky–Solymossy-kastély

Ady Endre Művelődési Központ és Könyvtár

Posta 3

Palócház, tájház

Maconkai Szent István király-templom

Fogorvos

Szélkakas Étterem

Fogorvos

Házi orvosi rendelő

Nagybátony Szent György Templom

Posta 1

Szent István vértanú templom

Házi orvosi rendelő

Márkident Fogászat

A maconkai Szent István Emlékpark

CBA

Fodrászat-Kemon

Városi Piac

Kastélykert Patika

Sajóvölgye Takarék

Petőfi Művelődési Ház

LIDL

OTP ATM

Nemzeti Dohánybolt

Maconkai Horgászbolt

Coop

Elixír Gyógyszertár

Rendőrség

CBA

Sajóvölgye Takarék

CBA

Nemzeti Dohánybolt

OTP BANK

OTP ATM

Penny Market

Nemzeti Dohánybolt

Nemzeti Dohánybolt

Nemzeti Dohánybolt

Rossmann Drogéria

Nemzeti Dohánybolt

Dénes Daniella fodrász

MOL töltőállomás

Nemzeti Dohánybolt

Kerékpárbolt
