A község a Kelet - Cserhát egyik hangulatos völgyében található, a tájvédelmi körzet része. A község neve a honfoglaló magyarokkal érkező kazár néptöredéknek itteni megtelepedésére utal.
Kozárd határában a középkorban két település is volt: Kozárvölgy és Varaskalapács. Utóbbi valószínűleg erődített hely lehetett, s neve a "Váraskalapács" szó származéka. 1413-ban mindkettőt a Derencsényi család nyerte adományul Zsigmond királytól. Kozárdot a török kincstári adóívek csak 1633-ban említették, három adóköteles háztartással. A 18. században magyarokat és szlovákokat telepítettek be a megüresedett, elnéptelenedett faluba. A földrajzi nevek (Travnyik, Pohánka, Dubina), és családnevek (Figura, Kollár, Kovács, Bagyinszki, Takács, Csalovszki, Oravecz, Malik, később Kodák) is ez bizonyítják.
A 18-20. század közepéig Eszterházy Miklós, Marsovszky család, Kálnói Entre Antal, Plachy Gyula, Hatvany -Deutsch birtokosok tulajdonviszonyai váltották egymást a településen. 1865-ben a falu kétharmada leégett. 1873-ban kolera, hasmenés és kiszáradás pusztított, mely természeti csapások súlyosan érintettek a kozárdiakat. A lakosság szinte mindig a földművelésből élt. A Kozárd - Ecseg környékén termelt bor országos hírű volt.
Az 1880-as, 1890-es években iszonyú pusztítást végzett a filoxéra (Amerikából behurcolt gyökértetű, amellyel szemben az európai szőlőfajták nem voltak ellenállóak). Kozárdot sem kerülte el a csapás. Mindent újra kellett kezdeni a szőlőművelésben, de a térségi bortermelés sosem nyerte vissza régi fényét. Az egykori borászati tevékenységről ma már csak a környék településeire jellemző sziklába vájt borospincék tanúskodnak.
Napjainkban a falu az átalakulás éveit éli, egyre inkább a falusi turizmus jeles helyszínévé válik. A pihenés és megújulás faluja egyúttal a Palóc Út déli kapuja. A fesztiváljairól és szobrairól híres Kozárd határában meglepő 15 évmilliós leletek vannak, amelyek a „Kozárdi Formáció” nevet viselik. A falu északi végéről induló Geológiai Tanösvény az elhagyott andezit kőfejtőhöz viszi a vendégeket. A falu új büszkesége az üvegkupolás kápolna, a Faluház és a Mária Zarándokút itteni szakaszát díszítő csodálatos Mária szobor. Csodálatos üvegkupolás új kápolnája, szép harangtornya, a Kápolnát díszítő művészi oltárképek, a kápolna bejáratát ünnepélyesen őrző Zenélő angyal, Árpád vezér, a Paraszt bacchus és a Bőségszarus édesanya, a szomorúan méltóságos Trianon szobor és a hősi halottak igézően szépre faragott kopjafája méltán állítja meg percekre vagy órákra a jövevényt. A Kozárdot és térségét érintő falusi, a vadász és a gasztronómiai turizmus helyi és térségi alapanyagok, gazdatermékek (méz, lekvárok, pálinkák, kozárdi vadászborok) felhasználásával garantálják a környezeti fenntartható turizmust. A vendégszerető faluban legalább hat vendégház és egy igazi helyi magyar és palóc ételeket kínáló étterem már napokra is marasztal.
Palóc Galéria és Kézművesház

Vadvirág Étterem

Geológiai tanösvény

Kozárdi-tó

Faluház

Árpád vezér szobra

Bőségszarus édesanya szobra

Szeplőtelen fogantatás-kápolna

Harangláb

Trianon angyala szobor

Focipálya

Hősi halottak kopjafája
